ASVAB Arithmetic Reasoning Practice Test

Arithmetic Reasoning Practice Test for the ASVAB

Arithmetic Reasoning Practice Test for the ASVAB – Part 1

Arithmetic Reasoning Practice Test for the ASVAB – Part 1

1. If a car tire rotates at 552 times per minute, how many times does it rotate in half an hour?

A) 276
B) 5,520
C) 8,280
D) 16,560
Correct Answer: D) 16,560
Half an hour is 30 minutes. Multiply 552 rotations per minute by 30 minutes: 552 × 30 = 16,560.

2. One in every 9 people in a town votes for party A. In a town of 810 people, how many vote for party B?

A) 90
B) 720
C) 801
D) 819
Correct Answer: B) 720
One ninth of 810 is 90 who vote for party A. The rest vote for other parties: 810 − 90 = 720.

3. A motorcycle costs $7,250 and depreciates by 12% in one year. What is its value after one year?

A) $870
B) $1,250
C) $5,920
D) $6,380
Correct Answer: D) $6,380
12% of $7,250 is $870. Subtract that from the original price: 7,250 − 870 = 6,380.

4. A faucet delivers 20 gallons in 5 seconds. How many gallons in 7 seconds?

A) 24
B) 26
C) 28
D) 30
Correct Answer: C) 28
Flow rate is 20 ÷ 5 = 4 gallons per second. Multiply by 7 seconds: 4 × 7 = 28.

5. Jim selects a marble from 5 blue, 4 red, and 3 yellow marbles. What is the probability it is red or yellow?

A) 1/4
B) 1/3
C) 7/12
D) 3/4
Correct Answer: C) 7/12
Red or yellow marbles total 4 + 3 = 7. Total marbles is 12. So probability is 7/12.

6. A tip of $10.47 on an $87.25 breakfast is what percent?

A) 8.3%
B) 12%
C) 13%
D) 14%
Correct Answer: B) 12%
Divide tip by cost: 10.47 ÷ 87.25 ≈ 0.12, which is 12%.

7. A phone charges $2 for the first 5 minutes, then $0.30 per additional minute. How much is a 25-minute call?

A) $8.00
B) $8.50
C) $9.00
D) $9.50
Correct Answer: A) $8.00
First 5 minutes cost $2. Remaining 20 minutes cost 20 × 0.30 = $6. Total = 2 + 6 = $8.

8. On a map 10 inches equals 100 feet in real distance. What real distance does 25 inches represent?

A) 25 ft
B) 100 ft
C) 150 ft
D) 250 ft
Correct Answer: D) 250 ft
Scale is 100 ft ÷ 10 in = 10 ft per inch. So 25 in × 10 ft/in = 250 ft.

9. Five years ago Amy was three times Mike’s age. Mike is now 10. How old is Amy now?

A) 15
B) 20
C) 25
D) 30
Correct Answer: B) 20
Mike was 5 five years ago. Amy was 3 × 5 = 15 then. Add 5 years: 15 + 5 = 20 now.

10. Valentina bought 3 books at $2.65 each with a $20 bill. How much change did she get?

A) $12.05
B) $13.15
C) $13.85
D) $17.35
Correct Answer: A) $12.05
Cost 3 × 2.65 = $7.95. Change = 20 − 7.95 = 12.05.

11. Mia earns $8.10 per hour for 40 hours. Charlotte earns $10.80 per hour. How many hours must Charlotte work to earn the same amount Mia did?

A) 25
B) 27
C) 28
D) 30
Correct Answer: D) 30
Mia earns 8.10 × 40 = $324. Charlotte needs 324 ÷ 10.8 = 30 hours.

12. A half gallon of paint covers 55 sq ft. A room has two 10×10 walls and two 10×15 walls, height 10 ft. How many 1-gallon cans are needed?

A) 4
B) 5
C) 9
D) 10
Correct Answer: B) 5
Wall area = 2×(10×10) + 2×(10×15) = 200 + 300 = 500 sq ft. One gallon covers 110 sq ft. 500 ÷ 110 ≈ 4.55, so need 5 cans.

13. A box has 4 red and 8 green marbles. What is the probability of selecting a red marble?

A) 1/3
B) 1/2
C) 2/3
D) 4/5
Correct Answer: A) 1/3
Red marbles 4 out of total 4 + 8 = 12. Probability = 4/12 = 1/3.

14. A hat on sale costs $5.06. Original price $9.20. What is the discount percent?

A) 4.5%
B) 41.4%
C) 45%
D) 55%
Correct Answer: C) 45%
Discount = (9.20 − 5.06) ÷ 9.20 = 4.14 ÷ 9.20 = 0.45 or 45%.

15. Oven 1 burns three times as many pizzas as Oven 2. Total burnt pizzas = 12. How many by Oven 2?

A) 2
B) 3
C) 4
D) 5
Correct Answer: B) 3
Let Oven 2 make x pizzas, Oven 1 makes 3x. So x + 3x = 12. 4x = 12, x = 3.

16. Sofia drives 70 km/h for 2 hours and 63 km/h for 5 hours. What is her average speed over the 7 hours?

A) 64 km/h
B) 65 km/h
C) 66 km/h
D) 67 km/h
Correct Answer: B) 65 km/h
Distance = 70×2 + 63×5 = 140 + 315 = 455 km. Average speed = 455 ÷ 7 = 65 km/h.

17. A bucket needs 5 gallons of lemonade. It currently has 3.5 gallons. How many pints must be added?

A) 6
B) 8
C) 10
D) 12
Correct Answer: D) 12
Need 1.5 gallons more. 1 gallon = 8 pints, so 1.5 gal = 12 pints.

18. A car travels 360 km in 5 hours. At the same speed, how far will it travel in 9 hours?

A) 72
B) 288
C) 620
D) 648
Correct Answer: D) 648
Speed = 360 ÷ 5 = 72 km/h. Distance in 9 hours = 72 × 9 = 648 km.

19. A boat was bought for $18,340 and depreciated 15% in the first year. What is its value after that year?

A) $2,751
B) $21,091
C) $12,227
D) $15,589
Correct Answer: D) $15,589
Remaining value is 85% of 18,340. 0.85 × 18,340 = 15,589.

20. A radar beeps once per second. How many beeps occur in 3 days?

A) 10,800
B) 86,400
C) 129,600
D) 259,200
Correct Answer: D) 259,200
One day has 86,400 seconds. For 3 days multiply 86,400 × 3 = 259,200 beeps.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You cannot copy content of this page