ASVAB Arithmetic Reasoning Practice Test

Arithmetic Reasoning Practice Test for the ASVAB – Part 2

Arithmetic Reasoning Practice Test for the ASVAB – Part 2

21. Karen is 6 years older than Michelle, who is 2 years younger than David. The sum of their ages is 62. How old is Michelle?

A) 16
B) 18
C) 20
D) 24
Correct Answer: B) 18
Let Michelle = M. Then Karen = M + 6 and David = M + 2. Sum: M + M + 6 + M + 2 = 62. So 3M + 8 = 62. 3M = 54. M = 18.

22. Mike has $5.25 in quarters and dimes. He has exactly 15 dimes. How many quarters does he have?

A) 6
B) 12
C) 15
D) 21
Correct Answer: C) 15
15 dimes = $1.50. Remaining money is 5.25 − 1.50 = $3.75. Each quarter is $0.25 so 3.75 ÷ 0.25 = 15 quarters.

23. Kelly used to pay $500 a month for rent. Now she pays $525. By what percent did her rent increase?

A) 0.5%
B) 5%
C) 10%
D) 12.5%
Correct Answer: B) 5%
Increase is $25 on $500. Percent = 25 ÷ 500 = 0.05 or 5%.

24. A bag has 8 pennies, 5 dimes, and 7 nickels. What is the probability a randomly chosen coin is a dime?

A) 1/20
B) 1/4
C) 1/3
D) 3/10
Correct Answer: B) 1/4
Total coins = 8 + 5 + 7 = 20. Dimes = 5. Probability = 5 ÷ 20 = 1/4.

25. There are 2 pints in 1 quart and 4 quarts in 1 gallon. How many pints are in 2 gallons?

A) 4
B) 8
C) 16
D) 32
Correct Answer: C) 16
1 gallon = 4 quarts = 8 pints. So 2 gallons = 16 pints.

26. Paul invests $2,000 in an account paying 4% annual interest. How much interest will he earn in one year?

A) $80
B) $120
C) $160
D) $800
Correct Answer: A) $80
Interest = Principal × Rate = 2000 × 0.04 = $80.

27. One mile equals 5,280 feet. Sergeant Jeffries walked 1.2 miles. How many feet did he walk?

A) 1,056 ft
B) 5,780 ft
C) 6,336 ft
D) 7,392 ft
Correct Answer: C) 6,336 ft
1.2 × 5,280 = 6,336 feet.

28. A total of 200 people attended a conference. If 53% were women, how many attendees were women?

A) 53
B) 94
C) 106
D) 212
Correct Answer: C) 106
0.53 × 200 = 106 women.

29. You have $88 in your checking account. You pay $22 for a sweater and $8 for lunch, then deposit a $38 check. What is your new balance?

A) $20
B) $58
C) $96
D) $156
Correct Answer: C) $96
88 − 22 − 8 + 38 = 96.

30. In a class of 30 students, 24 are right-handed. What is the probability a randomly chosen student is left-handed?

A) 1/5
B) 1/4
C) 1/2
D) 4/5
Correct Answer: A) 1/5
Left-handed students = 30 − 24 = 6. Probability = 6 ÷ 30 = 1/5.

31. Washing costs $1.75 per load, drying $1.50 per load. What do you pay for 4 loads of washing and 4 loads of drying?

A) $2.25
B) $13.00
C) $20.00
D) $20.25
Correct Answer: B) $13.00
Cost per combined load = 1.75 + 1.50 = 3.25. For 4 loads: 3.25 × 4 = $13.00.

32. Identify the next number in the sequence 24, 12, 36, 18, ___.

A) 9
B) 36
C) 54
D) 72
Correct Answer: C) 54
Pattern alternates dividing by 2 and multiplying by 3. So 18 × 3 = 54.

33. One in seven people report an allergy. If a town has 1,890 people, how many have an allergy?

A) 270
B) 315
C) 380
D) 470
Correct Answer: A) 270
1,890 ÷ 7 = 270.

34. A vehicle worth $8,000 depreciates 15% each year for 2 years. What is its value after two years?

A) $5,780
B) $6,200
C) $6,800
D) $7,200
Correct Answer: A) $5,780
Year 1 value = 8,000 × 0.85 = 6,800. Year 2 value = 6,800 × 0.85 = 5,780.

35. If 45 gallons pass through a pipe in 9 seconds, how many gallons pass in 4 seconds?

A) 15
B) 20
C) 25
D) 30
Correct Answer: B) 20
Flow = 45 ÷ 9 = 5 gallons per second. For 4 seconds: 5 × 4 = 20.

36. Out of 36,000 ASVAB candidates, 25% did not get selected and one third of those selected joined the Air Force. How many joined the Air Force?

A) 6,000
B) 9,000
C) 12,000
D) 18,000
Correct Answer: B) 9,000
25% not selected = 9,000 removed. Selected = 27,000. One third of 27,000 is 9,000.

37. A car is towed 12 miles and the tow charge is $3.50 per mile. How much is the tow?

A) $3.50
B) $12.00
C) $42.00
D) $100.00
Correct Answer: C) $42.00
12 × 3.50 = $42.00.

38. The sum of two numbers is 70. One number is 8 more than the other. What is the smaller number?

A) 31
B) 33
C) 35
D) 36
Correct Answer: A) 31
Let smaller be x. Then x + x + 8 = 70. 2x + 8 = 70. 2x = 62. x = 31.

39. A sales manager goes through 3 bottles of antacid every day. If he buys by the gross, how many days will a gross last?

A) 3 days
B) 20 days
C) 48 days
D) 144 days
Correct Answer: C) 48 days
A gross is 144 items. 144 ÷ 3 bottles per day = 48 days.

40. Jenny has test grades 93, 89, 96, 98. To raise her average to 95, what must she score on the next test?

A) 95
B) 97
C) 99
D) 100
Correct Answer: C) 99
Current sum = 93 + 89 + 96 + 98 = 376. For five tests average 95, total needed = 95 × 5 = 475. Required next score = 475 − 376 = 99.

41. A waitress earns a 12% average tip on food. If she serves $375 worth of food, how much tip will she earn?

A) $37
B) $42
C) $45
D) $420
Correct Answer: C) $45
Tip = 0.12 × 375 = $45.

42. A container has 3 quarts of gas. How full is the gallon container?

A) 50%
B) 60%
C) 75%
D) 80%
Correct Answer: C) 75%
1 gallon = 4 quarts. 3 ÷ 4 = 0.75 or 75% full.

43. With what number must 3.475817 be multiplied to obtain 34,758.17?

A) 100
B) 1,000
C) 10,000
D) 100,000
Correct Answer: C) 10,000
Multiplying by 10,000 moves the decimal point four places to the right: 3.475817 × 10,000 = 34,758.17.

44. How much greater is the value of 3x + 5 than 3x − 7?

A) 8
B) 10
C) 12
D) 14
Correct Answer: C) 12
Subtract the expressions: (3x + 5) − (3x − 7) = 5 + 7 = 12.

45. Which of the following is NOT a factor of 90?

A) 5
B) 6
C) 12
D) 15
Correct Answer: C) 12
90 ÷ 12 = 7.5, which is not a whole number, so 12 is not a factor.

46. Lisa and Robert have taken the same number of photos. Lisa took three times as many as Claire. Robert took 12 more than Claire. How many photos did Claire take?

A) 6
B) 8
C) 10
D) 12
Correct Answer: A) 6
Let Claire = C. Then Lisa = 3C and Robert = C + 12. Since Lisa and Robert are equal: 3C = C + 12 → 2C = 12 → C = 6.

47. The sum of 7 numbers is greater than 140 and less than 210. Which of the following could be the average?

A) 20
B) 26
C) 30
D) 34
Correct Answer: B) 26
The average of the 7 numbers must be between 140 ÷ 7 = 20 and 210 ÷ 7 = 30. 26 fits in that range.

48. The hour hand of a watch rotates 30 degrees every hour. How many complete rotations does the hour hand make in 6 days?

A) 8
B) 10
C) 12
D) 14
Correct Answer: C) 12
The hour hand makes one full rotation every 12 hours. Six days = 144 hours → 144 ÷ 12 = 12 full rotations.

49. Which expression equals 3⁸ when p = 3⁵?

A) 6p
B) 9p
C) 27p
D) 81p
Correct Answer: C) 27p
3⁸ = 3³ × 3⁵. Since p = 3⁵, multiply p by 3³ (which is 27) to get 3⁸, so 27p.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You cannot copy content of this page